e
sv

WordPress XMLRPC Hatası

426 okunma — 07 Mart 2022 18:46
WordPress XMLRPC Hatası

Merhabalar arkadaşlar, bazı web sitelerine WordPress Android uygulamasından veya Woocommerce ‘dan giriş yaparken XMLRPC hatası belirir. Bu ayar genellikle sunucu ayarlarından kapalıdır, bu bir WordPress açığıdır. Bu açık ile web siteniz hacklenebilir, hackerlar tarafından giriş bilgilerinize ulaşılabilme durumu söz konusu olduğundan güvenlik açısından kapatılır. WordPress bu soruna henüz bir güncelleme getirmemiştir.

Xmlrpc.php Nedir?

WordPress sisteminde bulunan XML-RPC özelliği sistemsel olarak çalışma mantığından bahsetmek gerekirse. Sitenize bilgisayar üzerinden ulaşamayacağınız noktalarda, tablet veya mobil telefonunuzdan giriş yapmanızı xmlrpc.php dosyası üzerinden gerçekleştirilmektedir.

XML-RPC, HTTP taşıma türü ve XML kodlama ile veri transferine olanak tanıyan wordpress özelliğidir. Açık kaynak olarak ücretsiz dağıtılan wordpress, eklenti veya temaların ya da wordpress kendi sistemiyle iletişime geçmesi gerektiği için, xmlrpc.php dosyası ile gerçekleştirilmekte.

Xmlrpc.php Hata Çözümü

WordPress XMLRPC Hatası çözümü ise çok basittir, bir eklenti yükleyerek sorunu tamamen ortadan kaldırabiliriz. Hem sorunu çözeceğiz, hem de problem olmadan kullanabileceğiz.

Aşamaları ile birlikte lütfen dikkat ederek takip edip, işlem yapınız;

 1. WordPress yönetim panelinize giriş yapın,
 2. Eklentiler > Yeni Ekle diyerek “Rename XMLRPC” eklentisini aratıp yükleyin ve aktifleştirin,
 3. Eklenti aktifleştikten sonra Eklentiler > Eklenti Dosya Düzenleyicisi ayarına girin ve açılan sayfanın sağ yukarıda bulunan düzenlenecek eklentiyi Rename XMLRPC seçin
 4. Ekran görüntüsünde ki yeşil ile belirtilmiş alanı “xmlrpc.php” yerine “xmlrpc-wp.php” şekilde değiştirin ve kaydedin,
 5. Hosting ana dizininize giderek “xmlrpc.php” yerine “xmlrpc-wp.php” şekilde değiştirin ve kaydedin.

WordPress XMLRPC Hatası

  Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra WordPress Android uygulaması veya woocommerce uygulamasından giriş yapmayı deneyerek sorunun çözüldüğünü görebilirsiniz. Tüm işlemlerimiz bu kadardı, herkese başarılar dilerim.

  • Site İçi Yorumlar

  En az 10 karakter gerekli