e
sv

Şahıs Firması Nasıl Kurulur – Neler Yapmak Gerekir ?

1135 okunma — 12 Nisan 2020 23:32
Şahıs Firması Nasıl Kurulur, Neler Yapmak Gerekir ?

Şahıs Firması Nasıl Kurulur, Neler Yapmak Gerekir ?

Değerli forum üyeleri, son zamanlarda gördüğüm kadarı ile forumda birçok konu açılıyor herkes bazı noktaları araştırmak için bir arayış içerisinde bu sebepten ötürü biraz vakit ayırarak yararlı olabileceğini düşündüğüm bir makale yazmak istedim. Öncellikle belirtmek isterim ki tüm bu adımları internetten v.b platformlardan elde ederek yazmıyorum. 

Günümüzde çoğu kişi şirket kurmak istiyor, bu e-ticaret olabilir, yazılım olabilir, bilgisayar olabilir ve benzeri tüm sektörler olabilir. Netice olarak hem devletimize vergi ödeyebilmek hemde kurumsal bir kimliğe sahip olabilmeyi ticaret ile uğraşan herkes ister bir vergi levhasının olması, bir iş görüşmesinde bile kurumsal firmayız yada vergi mükellefiyiz demesi bile ayrı bir güzellik katmaktadır. Ama çoğu kişi çok korkuyor vergileri ödemezsem bu olur sgk primlerini yatırmazsam şu olur misliyle geri öderim korkusu oluyor. Evet belkide eskiden böyleydi gözden kaçan ufak rakamlar bile misli ile geri dönebilirdi ama artık devletimiz teknolojiyi iyi seviyelerde kullanıyor bu cümlede ne demek istediğimi sizlere anlatacağım.

Hadi başlayalım.

Arkadaşlar öncellikle vergi mükellefi olabilmeniz için çok iyi işini bilen kaliteli bir muhasebeci ile çalışmalısınız. Bazı arkadaşlar diyebilir ki ya ne gerek var ben hallederim aylık 150-200 ₺ vermem diyebilirsiniz. Evet ama bu riski almaya değer mi ? muhasebeciler size berki 1 gününü ayırır berki 5 gününü ayırır. Burada ki en önemli mesela mevzuatları iyi bildikleri için bir problem yaşamamak adına biz aylık düzenli ödeme yapıyoruz.

Bu sebep bile çok geçerli bir sebep yeni gelen bir mevzuat berki sizi etkileyecek ama siz bilmediğiniz için fırsatları kaçıracaksınız aynı zamanda iyi bir muhasebeci iş paslar bunu unutmayın, benim muhasebecim de yazılım hizmeti sağlayan tek mükellefi ben olduğum için diğer mükelleflerinin bir işi olursa hemen bana yönlendirir. Bu büyük bir fırsattır önemli bir noktadır bu yüzden muhasebecinizi kaliteli ve işini temiz yapan işi bilen mevzuatları takip eden kişiler olmasına dikkat edin şahsen ben 8 muhasebeci ile görüşüp kafamın en rahat ettiği kişi ile çalışıyorum ve çok memnunum…

Evet aslında merak ettiğiniz noktalara geliyorum nekadar masraf yapıldı noktasına 🙂 öncellikle belirtmek isterim ki bu vereceğim rakamlar değişkenlik gösterir şehirden şehire yada kurumdan kuruma kesinlikle değişir ortalama olarak baz almanızı rica ediyorum yanlış anlaşılma olmaması adına..

Açılış Ücretleri Neler?

# Muhasebe Açılış Ücreti = 200,00 ₺

[+] Değerli arkadaşlar, aslında bir şirket kurmak için para ödemenize gerek yok. Yani devlet sizden bir para talep etmiyor ücretsiz olarak şirketini kurabilirsin diyor. Ama bizler muhasebeciler kadar profesyonel ve mevzuatı bilmediğimiz ve iş yoğunluğundan bunlar ile uğraşamayacağınız için biz muhasebecilere ilk açılışta bir para ödüyoruz. Misal ben 8 muhasebeci ile görüştüm kimisi 100,00 ₺ kimisi 300,00 ₺ istedi tamamen muhasebeciye göre değişkenlik gösterir. Ama unutmayın ki limited şirketi gibi bir şirket olacak ise bu fiyat çok daha artar çünkü şahıs firması ile ltd. şti. aynı kefeye koyamazsınız. Ek olarak bu ücreti muhasebeciler size dair evrak tutacaklar, kırtasiye giderleri, toner giderleri gibi masrafları olacağı için istemektedirler. Aslında bir nevi hizmet karşılığı ufak bir ücret istiyorlar bence gayet normal ve hakları olduğunu düşündüğüm bir miktar.

# Fatura ve Gider Pusulası = 135,00 ₺

[+] Şirketinizi kurduğunuz an e-fatura olarak yada e-arşiv üzerinden fatura kesmek isteseniz bile. Muhakkak en az 1 cilt fatura ve gider pusulası bastırmalısınız. Bunu da bağlı olduğunuz vergi dairesinin anlaşmalı matbaacısı ile yaptırmanız gerekli zaten muhasebeciniz yardımcı olacaktır sizlere ben de bastırdım logolu ve özel olarak yaptırdım.

# Bağkur Ödemesi = 0,00 ₺

[+] Ben genç girişimçi olduğum için ilk şirketim olduğu için 1 yıl bağkura para ödemiyorum benim yerime devletimiz ödemiş oluyor normal bağkur ile bu bağkurun hiçbir ayrımı yok sadece para ödemiyorsunuz 12 ay sonra ödemeye başlıyorsunuz ozaman ki bağkur ücreti ne ise onu ödemeniz gerekli.

# İmza Beyannamesi = 78,00 ₺

[+] Resmi işlemlerde kullanabilmek adına 1 nüshalık imza beyannamesi aldım noter vasıtası ile bu işlem için 78,00 ₺ ödedim zorunlu değil ama ben almak istedim zira sanal pos işlemlerinde istedikleri için kendim aldım. Zorunlu değildir.

# Esnaf ve Sicil Oda Kayıtları = 900,00 ₺

[+] Değerli arkadaşlar odaya kayıt olmanız zorunlu değil diye biliyorum yada bir süresi vardır muhakkak hemen kayıt olmanıza gerek yok. Ama kayıt olursanız avantajlarını kesinlikle görebilirsiniz. Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt işlemleri için 900,00 ₺ ödeme yaptım. Toplamda aynı yerden beni ilgili odama kayıtımı da yaptı. Toplam 900,00 ₺ para ödedim ama ek olarak ilgili kayıt ettiği odaya da giderek oda kayıt belgemi aldım. Onun içinde 30,00 ₺ ödeme yaptım. + 3-4 adet fotoğraf istemektedirler bilginiz olsun. 1 tanesi esnaf sanatkarlar odası geri kalan 2-3 taneside ilgili oda istemektedir. [ Esnaf ve sanatkarlar odası sizin ana şubeniz onlarda sizi alt şubesine misal yazılımcılar odasına atıyor öyle düşünebilirsiniz.]

Evet genel olarak ilk etapta ödediğim miktarlar bunlardı ödeme nedenlerinide yeteri kadar belirttiğime inanıyorum..

Genç girişimcilik ile ilgili püf noktaları vermek isterim, 18-29 yaş arasında geçerli olmaktadır. Daha önce bir şirket kurmamış olmalısınız. Bu niteliklerdeyseniz eğer 1 yıl boyunca bağkur 3 yıl boyunca 75 bin liraya kadar gelir vergisinden muaf tutuluyorsunuz. Bu bir şirket için çok güzel bir avantaj. Bir şirketin ortalama kendini toplama süresi 6 ay gibi bir süre alırken devletimiz güzel bir imkan sağlıyor.

Peki gelelim vergi ödemelerine 🙂 arkadaşlar vergileri şöyle yapıyorum ben örneğin bir müşteriye teklif ileteceksem işin bedeli 1.000,00 ₺ ise kdv dahil fiyatı söylüyorum 1.180,00 ₺ diye belirtiyorum ama buradaki püf nokta kesinlikle kdvlere dokunmayın  ay sonu zorlanırsınız bu kdv miktarlarını yokmuş gibi düşünün, ek olarak gider konularına değinecek olursak misal şirket için bir malzeme aldınız örneğin oda 500,00 ₺ lik bir malzeme kdv’side %8 diyelim kdv tutarı örneğin 32 ₺ yaptı bunun faturasını muhasebecinize toplu olarak vermelisiniz kestiğiniz faturanın bir nüshalarını, gider faturalarınızı aynı şekilde güzelce dosyalayıp muhasebecine verirsiniz ve vergi çıkıyorsa eğer bunu ödemeniz yeterli oluyor.

Şahıs Firması Nasıl Kurulur, Neler Yapmak Gerekir ?

## Burası çok önemli

artık şirket kurulumları interaktif vergi dairesi üzerinden yapılıyor yani eskisi gibi muhasebeci ile vergi dairesine gidip kurulum yapmalara gerek yok. E-devlet üzerinden interaktif vergi dairesine erişim sağlanarak ilgili yazışmaların ardından şahıs şirketleri özellikle rahat açılıyor. Aynı şekilde vergi ödemelerinizi interaktif vergi dairesinden rahatlıkla yapabilir ve borç durumlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Evet arkadaşlar baya bir uzun konu oldu okumak sıkıcı olabilir ama ihtiyacı olanlar artık gözlerini feda edicek çünkü önemli noktalar ve püf noktalar var kesinlikle yararlı olabileceğini düşünüyorum umarım güzel işler yapabilirsiniz, hayallerinize kavuşabilirsiniz bu konular ile ilgili aklınıza takılan her şeyi konu altında sorabilirsiniz elimden geldiği kadar yardımcı olacağıma söz veriyorum  eklemeyi unuttuğum noktalar olursa bu yazının altına güncellemeler halinde ekleyeceğim..

+ vergi levhalarınızı interaktif vergi dairesi uygulamasından (e-devlet uygulamasından erişerek) görüntüleyip indirebilirsiniz.
+ ödemelerinizi keza interaktif vergi dairesinden yapılabiliyor
+ vergi ödemeleriniz için özellikle devlet bankasında hesabınız olması şart (Ziraat bankası, Halkbankası yada Vakıfbank) aralarında şuan en iyisi ve kullanışlısı Ziraat Bankasıdır.

Şahıs Firması Nasıl Kurulur – Neler Yapmak Gerekir ? Yazımız alıntıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli