e
sv

Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?

900 okunma — 25 Şubat 2020 02:10
Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır
Marka tescili başvurusu nasıl yapılır? konusunda şunu belirtelim. Markaların tescil edilmesi konusunda yetkilendirilmiş kuruluş olarak Marka Vekili Sistem Patent şirketimiz tescil aşamasında yer alan tüm işlemleri sizlere adına yürütmektedir.
Marka tescil başvurusu açısından müracaat ilgili mercilere iletilecek yazılı başvuru formu veya web sitemiz üzerinden gerçekleştirilecek işlemle başlatılmaktadır.  Müracaat, kurum olarak işlem yapma yetkisine sahip marka vekilli Sistem Patent şirketimiz danışmanlığından yapılabileceği gibi ülkemiz vatandaşları ve ülkemiz sınırlarında yerleşik hayatta yaşayan ya da sınai ya da ticari işletmeye bulunan kişi veya tüzel şahıslar adına yapılabilmektedir. Marka tescil başvurusu nasıl yapılır? sorusu açısında daha detaylı bilgileri şirketimiz ile iletişime alabilirsiniz.
Yapılacak başvuruların eksiksiz ve doğru şekilde olması, süreç içerisinde olan pek çok işlemin takibinin yapılması mahiyetinde başvuruların vekil şirketimiz tarafından yapılması tescilin kısa sürede ve olumlu tamamlanmasını sağlamaktadır.

Başvuru ve Tescil Süreci

Belirlenen markanın kullanım alanına uygun sınıf seçimi yapılmasını ve tescile uygunluk açısından ön araştırma işlemine uygulanması ile müracaat hazırlığı tamamlanır. Müracaat yapılmasından sonra marka uzmanı nezdinde ilk başta şekli, ardında benzerlik incelemesi gerçekleştirilecektir. Markanın, Marka Bülteni’nde yayına çıkarılıp çıkarılmayacağı konusuna karar verilir. 2 aylık bültende yayına çıkarılan markaya tüm kesim tarafından itiraz söz konusu olabilir ya da görüş beyan edilebilir. Gelen itirazların ret verilmesi durumunda markanın tesciline hükmü verilir ardından markanın tesciline ve Tescil Belge tutarının 2 ay içinde yatırılmasına ilişkin yazı müracaat sahibine beyan edilir. Ücretin yatırılması ile tescil belgesi hazırlanır ve tescil süreci tamamlanır. Sizlere süreç ile ilgili marka tescil başvurusu nasıl yapılır? kapsamında bilgiler verdik.
Hem hızlı hem ucuz hemde kolay yapabileceğiniz marka tescil müracaatı ile koruma hakkı kazanacağınızdan sonraya bıraktığınız tüm işlemlere hemen başlayarak siz de korumadan yaralanabilirsiniz.

Marka tescil başvurusu evrakları

Başvuru Şahıs İçin Yapılması Durumunda;
 • Vekaletname
 • Logo Örneği
 • Müracaat sahibin Nüfus Cüzdanı Süreti
 • T.C. Kimlik No
Başvuru Kuruluş İçin Yapılması Durumunda;
 • Vekaletname
 • Kuruluşun Vergi Levhası Nüshası
 • Kuruluşun Yetkililerinin İmzalarının Yer Aldığı Sirküleri Nüshası
 • Logo Örneği

Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
 • Serkan 2 sene önce
 • Evrakların ne olduğunu merak ediyorken, cevabımı buldum saolun.