e
sv

HTTrack Nasıl Kullanılır?

3916 okunma — 09 Nisan 2020 22:30

Bu yazımızda HTTrack Website Copier Nedir? HTTrack Nasıl Kullanılır? bunları anlatacağız.

Eğer daha önceden kodladığınız ya da tasarladığınız bir site varsa ve daha önce kodladığınız bu temanın dosyalarını kaybettiyseniz ve o temanın birebir aynısına tekrardan sahip olmak istiyorsanız bu durumda o sitenizi klonlamalısınız. Site klonlama işinde en verimli ve en başarılı bir şekilde çalışan tek program HTTrack Website Copier programıdır. Bu program sayesinde istediğiniz ya da beğendiğiniz bir sitenin birebir aynı görünümüne sahip olabilirsiniz.

HTTrack Website Copier Nedir?

HTTrack Website Copier, site klonlama yapan bir programdır. HTTrack sayesinde istediğiniz, beğendiğiniz, istediğiniz bir sitenin “birebir” tema dosyalarına sahip olabilirsiniz. HTTrack klonlanan sitenin sadece “HTML Dökümünü” sizlere verir. O HTML döküman sayesinde istediğiniz alanları kod editörünüz ile düzenleyebilirsiniz.

HTTrack Website Copier Nasıl Kullanılır?

Öncelike HTTrack Website Copier programını bilgisayarımıza indirmek için buraya tıklıyoruz. Program kurulumu başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra HTTrack Website Copier programımızı çalıştırıyoruz.

HTTrack Website Copier programını açtıktan sonra karşımıza çıkan ekranda “Next” butonuna tıklıyoruz.

Bu adımda ise; Proje adını ve klon sitenin HTML dökümanlarının nereye kaydedileceğini belirliyoruz ve Next diyoruz.

httrack nedir

httrack nedir

Şimdi ise Yansı Modu adımına geldik. Bu adımda ise klonlanacak site için bir “Eylem” belirliyoruz. Biz doğrudan Web sitelerini indir eylemini seçerek o sitenin doğrudan klonunu alacağız. Hemen aşağısında ki Web Adresleri kutucuğuna klonlayacağımız sitenin URL’sini yazıyoruz ve ardından “Next” diyoruz.

Bu adımı ise aşağıda ki görselde ki gibi yapınız.

httrack kullanımı

httrack kullanımı

Klon işlemine başlaması için son adım olarak “Finish” diyoruz ve klon işlemi başlıyor.

httrack nasıl kullanılır

httrack nasıl kullanılır

Klonlama işlemi, klonlanacak site de ne kadar fazla veri varsa o duruma göre uzayabilir. Klonlama işlemini yarıda bırakmanız durumunda tüm klon dosyalarına erişemeyebilirsiniz o yüzden klonlama işlemi bitene kadar programı kapatmayınız.

İndirdiğiniz web site klon dosyasını çeşitli kod düzenleme programı ile düzenleyip kendinize özgü yazılar ve resimler ekleyerek sitenizi yapabilirsiniz. Ancak klonladığınız siteye benzememesi gerekiyor bu yasal bir suçtur.

Uyarı: HTTrack Website Copier, Klonlamadan dolayı oluşacak olumsuz sorunlardan aliakay.net.tr sitesi sorumlu değildir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli