Hard Disk Kafa Vurma Sorunu

Hard Disk Kafa Vurma Sorunu

Mekanik hard diskler eski sistemlerin olmaz ise olmaz donanımlarından idi. Halende de gerek taşınabilir depolama birimlerinde gerek ise kendi kullandığımızda bilgisayarlarda depolama için mekanik hard disk kullanıyoruz. Dünyada en çok kullanılan yeri ise veri merkezleri ve sunucular olarak gösterilebilir. Mekanik hard disklerin içerisinde dönen bir aksam olduğu için arıza vermesi çok kolaydır. Ufak bir darbede veya yere düşmede bozulurlar. Bu sorunlardan bir tanesi kafa vurma sorunudur. Mekanik hard disklerin içerisinde mekanik olarak gösterilen iki kısım vardır. Bunlar; verinin yazılıp istenildiğinde ulaşılmak üzere bekleyen daire şekilde disk plaka. Bu bilgilerin verinin diske yazılmasını sağlayan uçuk şeklinde, daire planın altında ve üstünde sürekli hareket halinde olan kafa kısmıdır.

Hard Disk Kafa Vurma Sorunu

Kafa kısmı eğer hard disk sorun vermeye başlar ise dönen diskin motor ile olan kısmına vurmaya başlar ve sonucunda hard disk kullanılmaz hale gelir. Bu sorunu anlamak için gerek test programları gerek ise eğer hard diski çalışır iken dinleme şansınız var ise dinlediğinizde bir vuruş sesi geliyor mu yoksa gelmiyor mu? Bunu dinlemeniz gerekmektedir. Ses geliyor ise veya sistem gereksiz yere donup takılıyor veya mavi ekran veriyor ise kafa vurma sorununu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Kafa vurma sorununun çözümü yoktur. Arızanın tamiri yapılabilir, fakat bu tamir ev ortamlarında yapılması oldukça zor ve bence imkansız derecedir. Bu tamiri yaptırmak istiyor iseniz biraz yüksek ücretleri ödemeyi göz önüne almanız gerekmektedir.

HARDDİSK FİZİKSEL TAMİRİ

Harddisk kafa vurma sorunu en zor tamir olan sorunlardandır. Öncelikle birebir aynı harddisk bulmayı gerektirir.

1- Öncelikle şehir efsanesi olan hava geçirmez ortam değil, toz olmayan ortam gerektirmektedir.
2- Kafa vuran harddiskin chip numarasına modeline kadar aynı diskten bulmanız gerekebilir her kafa birbirine uymuyor.
3- Harddiske zarar vermeden açacak ekipmana sahip olmanız gerekmektedir.
4- Bilgileri kopyalabileceğiniz 3. bir harddiske ihtiyacınız olabilir.
5- Bu konuda tecrübeniz olması gerekir. Ya da iyice izlemiş olmalısınız. Yazının altındaki video biraz işinize yarayabilir.

Yukarıdaki şartları yerine getiremiyorsanız hiç başlamayın daha çok zarar uğrarsınız. Özellikle amacını bilgi kurtarmak değilse zaten bu işe girişmek mantıksız geliyor.

Hard Disk Kafa Vurma Sorunu adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz, bir kısmı alıntıdır.

Hard Disk Kafa Vurma Sorunu makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Sorularınız var ise yorum alanından çekinmeden sorabilirsiniz.

Bu makalede yardıma ihtiyacınız var ise veya makale hakkında öneri, şikayet, isteklerinizi İletişim sayfamızdan bana bildirebilirsiniz.

Paylaşımımızı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid