e
sv

E-Fatura Düzgün Görünmemesi

941 okunma — 25 Şubat 2020 02:01
E-Fatura Düzgün Görünmemesi

Elektronik fatura 2020 itibari ile zorunlu kesilmek zorunda, bu durumda işletmeler e Fatura keserken bazı sorunlar ile karşı karşıya kalıyorlar E-Fatura Düzgün Görünmemesi bu sorunların cevabı yazımızda.

E faturalar bilindiği üzere işletmelere email veya E arşiv üzerinden gitmekte, bir çok kullanıcı şuanda Gelir idare başkanlığının işletmelere ücretsiz sunmuş olduğu E-Arşiv Portalını kullanmakta, bu portal e faturaları PDF olarak değil .html uzantılı vermekte bunun sonucunda faturayı alıcıya gönderdiğinizde karşısında resimleri çıkmayan, yazıları karışık ve çok şekilsiz bir fatura alıcıyı karşılamakta. Peki bu sorun ortadan nasıl kalkar?

E-Fatura Düzgün Görünmemesi

E-Fatura Düzgün Görünmemesi

Aslında çok basit e faturayı kesen kişi portaldan sıkıştırılmış şekilde faturayı indirmekte. Bunun sonucunda zip veya rar şeklinde atmayın. Sıkıştırılmış dosyadan faturayı çıkartıp klasöre alıp, ardından çıkan tüm dosyaları mail yolu ile alıcıya iletin. Bu durumda alıcı mail üzerinden faturayı açar ise fatura bozuk ve şekilsiz çıkar. Diğer yandan faturayı doğru ve satıcının kestiği gibi açmak için mail ile gelen tem dosyaları indirip bir klasör içinde toplayıp açması gerekmektedir. Bu sayede bu sorun ortadan kalkacaktır.

E-Faturaya Neden Geçildi?

Maliyetlerin azalması

Bu konuyu biraz açalım;
verilerin dijital ortamda hazırlanması bazı haller dışında çıktı alınmasına gerek olmaması, faturanın elden ulaştırılması maliyeti (kargo vs.), kaybolma teslim alınmama gibi ihtimallerin azalması gibi. Bu konularda sorun yaşıyor iseniz gözle görünmeyen maliyetleriniz var demektir. Ayrıca tahsilat devir hızınızı artırabilirsiniz (mutabakatın kolaylaşması ve zamanında karşı tarafa ulaşan faturalar karşı tarafın ödeme listesinde yer almanızı sağlar).

Arşivleme kolaylığı

Aslında arşivleme hem maliyeti düşüren, hem de kurumsallaşmak isteyen firmaların oldukça işini kolaylaştıracak bir konu. Kağıt ortamında düzgün dosyalama yapılmayan ön muhasebesi eksik ve düzensiz firmalar geçiş ile beraber bu konuda oldukça avantajlı duruma geçecekler. Kurumsal firmalar içinde personele yüklenen iş yükünü azaltarak operasyonel kolaylık sağlayacağı da kesin.

Kurumsallık

“Kurumsallık” bize rakiplerimiz arasında fark attıracak önemli bir başlık aslında. Ayrıca detaylı ele alınabilir ama burada kısaca e-dönüşüm kapsamında yazmak istiyorum. Rakipleriniz arasında farklı olmak, ürün ve hizmet kalitesi ile öne çıkmak vizyon sahibi olmakla eşdeğer. Teknolojinin getirilerini avantaj sağlayacak şekilde kullanmak da şu an sizi farklı kılacaktır. Faturasını en hızlı ulaştıran mutabakatlara en hızlı cevap veren mobil araçlarla faturasını bile kesebilen bir firma birçok rakibine fark atacaktır. Ancak unutmayalım ki teknoloji çok hızlı ilerliyor. Şu an fark yaratmak için atılan bu adım, yarın rakiplerin gerisinde kalmamak anlamına gelecektir. Dolayısıyla rekabet avantajı sağlamak ve bu avantajı koruyabilmek için teknolojik gelişmeleri takip ederek, işletmenin adaptasyon sürecine dahil etmek zorundayız.

E-Fatura Düzgün Görünmemesi adlı Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz, bir kısmı alıntıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • Cem 2 sene önce
  • Kafayı yemek üzereydim ki, sonunda cevabımı bulabildim. Allah razı olsun Ali bey, makale ve çalışmalarınızı takip ediyorum.