e
sv

Backlink Alma Yöntemleri

923 okunma — 08 Nisan 2020 18:23
Backlink Alma Yöntemleri

Gerçek Anlamda İşe Yarayan En Etkili 5 Backlink Alma Yöntemleri, Backlink Alma Yöntemleri – Backlink Almak bu makelede.

Backlink almak sitenizin başarısı için yapmanız gereken en önemli SEO unsurlarının başında gelir ki google sıralama kriterleri arasında backlink önemi oldukça üst sıralardadır.

Backlink nedir ? En basit ve sade açıklaması ile, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu linke backlink denir.

Peki siteniz için backlink alma yöntemleri nelerdir ? Ya da backlink arttırma yöntemleri olarak ne gibi yollar izleyebilir siniz ?

İşte bu yazımda sizlere daha önce hiç bir yerde örneğini görmediğiniz çok özel backlink alma yöntemlerinden bahsedeceğim;

1-  Müşteri Yorumları

Büyük ya da küçük nerede ise tüm web sitelerinin ürünlerini ya da hizmetlerini pazarlama yöntemlerinden bir tanesi de müşterilerinden aldığı geri dönüşleri potansiyel müşterilerine sunmaktır.

Eğer sizinde kullandığınız bir ürün ya da hizmet var ise, o hizmet hakkında memnuniyetinizi belirten bir geri dönüş yorumu yapabilir ve o yorumun içerisinde blogunuza link verebilirsiniz.

#Bu backlink alma yönetimi ile, Türkiye sıralamasında ilk 100‘de yer alan bir çok siteden rahatlıkla backlink almak mümkün.

#Direkt uygulamalı bir örnek vereyim; Bildiğiniz gibi odaklandığım niş wordpress, blogçuluk gibi konular olduğu için, hosting firmalarıda doğal olarak odaklandığım nişin içinde yer alıyor.

Dolayısı ile, bir hosting firmasının ( Hozzt Firması ) müşteri yorumları sayfasından backlink alarak, hem blogumun konusu ile alakalı, hem de oldukça değerli bir backlink almış oluyorum.

2- En İyi Bloglar Listelerinde Blogunuza Yer Edinin

Backlink alma adına araştırma yaparken eminim ki yüzlerce defa hazır satılan, nerede ise hiç bir değeri olmayan backlink paketleri ile karşılaşmışsınızdır.

Hele ki Türkiye’de bu yöntem oldukça revaçta. Ancak tüm samimiyetimle söylüyorum ki, bu şekilde aldığınız backlinkler hiç bir değeri olmayan, blogunuza fayda sağlamak yerine zarar sağlayan spam linklerden ibaret olacaktır.

Evet! İnanın hepsi para tuzağı. Eğer kaliteli backlinkler almak istiyorsanız, bu fırsatları ancak kendiniz yaratabilirsiniz. Bu fırsatı yaratmanın yolu ise, insanlarlar ile iletişim kurmaktan geçiyor.

Backlink Alma Yöntemleri

Backlink Alma Yöntemleri

3- Forumlardan Backlink Almak

Biliyorum, backlink alma adına yaptığınız her araştırmada bu başlık karşınıza çıkmıştır. Ancak bu backlink alma yöntemi bir klasiktir ve günümüzde hala geçerliliğini oldukça etkili bir şekilde korumaktadır.

Tabii, forumlardan backlink alırken en doğru ve en etkili şekilde bu backlink’i almış olmak çok önemli. Ben bunu 2 kritere bağlıyorum. İlki doğru yer, ikincisi ise doğru zaman.

4- Rakipten Link Alma

Sırda ise en etkili ve en vurucu backlink alma yöntemilerinden bir tanesi olan rakip yazıdan backlink alma yötenmi var.

Rakip yazıdan backlink almak en zor backlink alma yötemidir, ancak rakip yazının önüne geçmek, o yazıyı elimine etmek istiyorsanız, bunu yapmanın en etkili yollarından bir tanesi de rakip yazının size backlink vermesini sağlamaktır

Ancak dediğim gibi bu tür bir backlink almak oldukça zordur. Sonuçta bir yazı neden rakibi olduğu yazıya backlink sağlansın ki ?

Ya da daha doğru bir soru ile sorarsak, rakip bir yazının yazarı sizin yazınıza karşılığında ne alırsa backlink sağlar ? Genellikle bu sorunun cevabı “para” oluyor ancak miktarda çok önemli bir konu tabii ki. Hatta bazı rakip yazılardan bir ücret karşılığı bile backlink alamayabilirsiniz. Ancak denemeden bunu bilemezsiniz.

5- Link Roundtrip / İnternet Günlüğü

İnglizcesi “Link Roundtrip” olan bu backlink alma yöntemi Türkçe’de internet günlükleri olarak geçiyor. Türkiye’de bu yöntem malesef yurt dışında yaygın olduğu kadar yaygın değil. Ancak yaygınlaşacağına inancım tam.

İnternet günlüklerinde mantık şu şekilde işliyor;  Bir yazar, internet üzerinde beğendiği farklı ya da benzer konulardaki tüm konuları tek bir yazıda topluyor ve yazılara backlink vererek okuyucularına sunuyor.

Sonuç – Çıkarımlarımın Özeti

1-Eğer backlink almak istiyorsanız, backlink vermelisiniz. İnanın bana bu işin birinci kuralı bu.

Neden derseniz; bu yazımda bile toplamda 5 farklı blog yazarından bahsedip, 5 içeriğe backlink verdim. Hemde bunu karşılıksız yaptım.

Bugün real anlamda verdiğim bu backlinklerden bir fayda sağlamadım ancak, karşılıksız sağladığım bu backlinler bana ileride tahmin bile edemeyeceğim derecede olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Bundan eminim. Bunu daha önce tecrübe ettim ve bu geri dönüşlerin nasıl olduğunu bir örnekle 2. ve 5. maddelerim de anlattım.

Size de tüm samimiyetim ve tecrübemle söylüyorum ki, eğer blogunuzdan bir gelecek bekliyorsanız, backlink alma odaklı değil, verme odaklı düşünün.

2-Backlink almak öyle backlink paketleri satın almakla olmaz.

Size backlink paketlerinde PR değeri 7,8 hatta 9 olan sitelerden backlink alma sözü veren paketler satarlar. Dediklerinide yaparlar. Blogunuzun PR değeri 8 olan bir siteden backlink’i olur ancak o backlink üzerinden sitenize gelen trafik sayısı 2 yıl 10 yıl kısacası blogunuz açık kaldığı sürece 0 olur.

Neden mi ? Çünkü adamın gidip blogunuz için aldığı link slideshare.net gibi siteler olur. Blogunuz ile, yazdığınız konu ile hedeflediğiniz kitleniz ile zerre yakınından alakası olmayan bir siteden backlink almış olursunuz. Yani çöpten farkı olmaz.

Lafın kısası, kimse sizin için ücretlide olsa gerçek anlamda kaliteli backlink alma peşinde koşmaz. Koşmak istede başaramaz. Bunu ancak insanlar ile iletişim kurarak zamanla siz yapabilirsiniz.

3-Alexa sıralaması yüksek blog ve sitelere yorum yapın. Bir teşekkür bile olsa o yorumu yapın.

4-Sosyal medya paylaşım etkileşimini arttıracak stratejiler uygulayın. Özellikle de Google+ paylaşımları için.

5-Tabii tüm bu stratejileri uygulamadan önce yapmanız gereken en önemli şey ise kaliteli içerik üretmek.

6-Son olarak sizinde paylaşmak istediğiniz backlink alma yöntemleri var ise, iletişim sayfasından bana ulaşarak stratejinizi anlatabilirsiniz. Ben de karşlığında bu stratejinizi yazıma ekler ve size link sağlayabilirim.

Bu yazı alıntı olarak paylaşılmıştır. Backlink Alma Yöntemleri makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sorularınız var ise çekinmeden sorabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli